Seçim:  
Languages:  Türkçe  English  
 
Dişhekimi Maryo KELEŞOĞLU        Ana Sayfa | Hakkımızda | Online Randevu | İletişim |
   Menü
   Hizmetlerimiz
   Randevu
    Ortodonti

Ortodonti

Genelde çocuk yaşta fark edilen çene gelişimi ve / veya diş yerleşimi ile ilgili sorunlarla ilgilenen bilim dalıdır.sanildığının aksine Ortodontik sorunları sadece estetik sebeplerle çözmemiz gerekmiyor.

Ortodontik tedavi yapılmazsa ne olur ?
* Çapraşık dişleri olan hastalar ağız bakımını yeterince yapamadığından dişeti hastalıklarına ve çürüklere uygun ortam hazırlamış olur.

* Çapraşık dişli ağızlarda çiğneme basınçları eşit dağılmadığı için fazla yük gelen dişlerde kemik erimeleri riski artar.

* Çene eklemine gelen dengesiz kuvvetler eklem ağrıları ve eklemde ses yapabilir.
* Nefes yolundaki düzensizlik ,rahat nefes alamama sonucunda uykusuzluk ve yorgunluğa sebep olabilir.
* Çapraşık kalan dişler gömük dişlere ve kistlere sebebiyet verebilir.

Son yıllarda ortodontik diş hekimliği alanında da cok hızlı gelşmeler olmuş; tedavi hızı ve estetik problemlerin çözümünde sorunların aşılmasında ilerlemeler kaydedilmiştir. Akıllı tel olarak adlandırılan çok esnek ve şekil değiştirmeyen teller tedavi hızını arttırdıgı gibi fazla kuvvet uygulama riskini de ortadan kaldırmıştır.


Porselen braket

Altın braket

Metal braket

Estetik diş renkli braketler ve teller ortodontik tedavide en büyük sorunumuz olan tellerin görülmesi problemini azaltmıştır. Bunun yanında altın ve gümüs renkli teller de kullanılmaktadır.

İskeletsel problemi olan vakalarda yukarıda görülen ağız dışı aygıtlar da kullanmak gerekebilir.

Yeni uygulanmaya başlanan ve lingual teknik olarak adlandırılan dişlerin ağız içi tarafına braket konularak yapılan ortodontik tedavide braketler ve tel hiç görülmemektedir. Fakat bu tedavi yönteminde de hasta konuşma zorluğu ve dilde yaralar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Çapraşıklıklar ve çene ile ilgili gelişim bozuklukları, teller damaklıklar ve lastikler gibi araçlar kullanılarak giderilir. Tedavi süresi vakkanın ağırlığına göre 6 ay - 2 sene arası bir zaman alır. Bu tedavi sanıldığının aksine yanlız çocuklarda uygulanmaz ama 10-18 yaş aralığında kemik yapım ve yıkımı çok hızlı olabildiğinden tedaviden sonuç almamız yetişkinlere oranla daha hızlı olur.


    Diğer Hizmetlerimiz
 

Şişli Diş © 2008 All Rights Reserverd
Halaskargazi Cd. No:209 kipman Apt No:209 D:8b 80270 Şişli İSTANBUL
Tel: (212) 709 2688 -(532) 4113925