top of page
536.jpg

ÇOCUK DİŞLERİ

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları

Dişlerde henüz çürükler başlamadan yeni çürükler ve sorunlar oluşmasını engellemek için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Genellikle ilkokul çağındaki çocuklara uygulanarak daha sağlıklı dişleri olan, diş fırçalama ve sorunu olmasa da kontrola gitme alışkanlığı olan bir nesil yetiştirmek amaçlanır.

 

Yerel Flor Uygulaması

Bu uygulama ile dişlere direkt temasla flor uygulanıp dişlerin çürüğe karşı direncinin arttırması amaçlanır. Yarım saatlik anestezisiz bir seansta uygulanır. Plastik bir ölçü kaşığının içine hazırlanan flor jeli konup ağızda bekletilir. Çoçukların ağız tadına uygun (çilek, muz, çikolata ... gibi) esans katılmış çeşitleri kullanarak çocukların bu işten keyif almaları da sağlanabilir.

Fissur Örtücü Uygulaması

Dişlerin çiğneyici dolayısı ile çürüğe en meyilli bölgesindeki fissür dediğimiz çukurların özel bir izolasyon maddesi ile örtülerek, yemek artığı ile temasının engellenip çürük riskinin azaltılması işlemidir. Dişler yeni sürdüğünde çürük oluşmadan yapılmalıdır tek seansta anestezi yapılmadan tamamlanır altı ayda bir kontrol edilip gerekirse tekrarlanması gerekir.

bottom of page