top of page
535.jpg

ORTODONTİ - DİŞ TELİ TEDAVİSİ

Genelde çocuk yaşta fark edilen çene gelişimi veya diş yerleşimi ile ilgili sorunlarla ilgilenen bilim dalıdır. Sanıldığının aksine ortodontik sorunları sadece estetik sebeplerle çözmemiz gerekmiyor.

Diş teli tedavisi yapılmazsa ne olur ?

* Çapraşık dişleri olan hastalar ağız bakımını yeterince yapamadığından diş eti hastalıklarına ve çürüklere uygun ortam hazırlamış olur.
* Çapraşık dişli ağızlarda çiğneme basınçları eşit dağılmadığı için fazla yük gelen dişlerde kemik erimeleri riski artar.
* Çene eklemine gelen dengesiz kuvvetler eklem ağrıları ve eklemde ses yapabilir.
* Nefes yolundaki düzensizlik, rahat nefes alamama sonucunda uykusuzluk ve yorgunluğa sebep olabilir.
* Çapraşık kalan dişler gömük dişlere ve kistlere sebebiyet verebilir.

 

Son yıllarda diş teli tedavisi alanında da çok hızlı gelişmeler olmuş; tedavi hızı ve estetik problemlerin çözümünde sorunların aşılmasında ilerlemeler kaydedilmiştir. Akıllı tel olarak adlandırılan çok esnek ve şekil değiştirmeyen teller tedavi hızını arttırdığı gibi fazla kuvvet uygulama riskini de ortadan kaldırmıştır.

Estetik diş renkli braketler ve teller ortodonti tedavisinde en büyük sorunumuz olan tellerin görülmesi problemini azaltmıştır. Bunun yanında altın ve gümüş renkli teller de kullanılmaktadır.

İskeletsel problemi olan vakalarda yukarıda görülen ağız dışı aygıtlar da kullanmak gerekebilir.

Yeni uygulanmaya başlanan ve lingual teknik olarak adlandırılan dişlerin ağız içi tarafına braket konularak yapılan ortodonti tedavisinde braketler ve tel hiç görülmemektedir. Fakat bu tedavi yönteminde de hasta konuşma zorluğu ve dilde yaralar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Çapraşıklıklar ve çene ile ilgili gelişim bozuklukları, teller damaklıklar ve lastikler gibi araçlar kullanılarak giderilir. Tedavi süresi vakanın ağırlığına göre 6 ay - 2 sene arası bir zaman alır. Bu tedavi sanıldığının aksine yanlız çocuklarda uygulanmaz ama 10-18 yaş aralığında kemik yapım ve yıkımı çok hızlı olabildiğinden tedaviden sonuç almamız yetişkinlere oranla daha hızlı olur

Tel takmam şart mı / İnvisalign nedir?

Hayır. Günümüz teknolojisinde tel takmadan da ortodontik tedavi yaptırmanız mümkün. Çok ağır vakalar ve iskeletsel problemi olmayan vakaları bu yolla çözmek çok kolaylaştı. Dijital tarayıcılarla bilgisayara aktardığımız diş ölçünüze özel programlar aracılığı ile hareketler verdirip 3 boyutlu modeller ürettikten sonra onlara uygun şeffaf diş kalıpları üretiyoruz.

 

Sizden beklenen plaklarınızı günde 22 saat takmanız ve 15 günde bir şeffaf ortodontik plaklarınızı değiştirmenizdir. Bu plaklar takılı kaldığı sürece dişlerinizi istediğimiz yöne doğru itecek ve diş sıralamanızı düzeltecektir. 

 

Şeffaf plaklar takılı olduğunda dışarıdan belli olmadığı ve kullanımı konforlu olduğu için yetişkinlerde , iş insanlarında ve tel takmaktan çekinen kişilerde çok tercih edilen bir yöntemdir.

bottom of page