top of page
507.jpg

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Diş Ağartma (Diş Beyazlatma)

ki ayrı temel uygulama tekniği ile dişlerin renginin beyazlatılması işlemidir.

1. Ev Tipi Beyazlatma:

Bu teknikte hastaya özel hazırlanan diş kalıbına özel beyazlatma ajanı konulup hasta yatarken kullanması tavsiye edilir yaklaşık bir haftada beyazlatma sağlanır. Yeni çıkan tiplerinde sadece gün içinde 1 saat kullanılması da mümkün kılınmıştır.

2. Ofis Tipi Beyazlatma:

Teknikte başka bir beyazlatma ajanı muayenehanede aynı seans içinde diş etleri ilaçla kontağa geçmemesi için izole edilerek uygulanıp beyazlatma işlemi tamamlanır. Bu uygulama genelde özel bir ışın kullanılarak yapıldığı gibi ışınsız yeni tipleri de bulunmaktadır. Yaklaşık bir saatte uygulama tamamlanır.

Eskiden yapılmış kanal tedavili dişler de zaman içinde kararma yapabildiğinden tek bir dişe beyazlatma uygulaması da vardır. Bu uygulamada siniri alınmış dişin tekrar temizlenip içine kanal tedavili dişler için özel üretilen bir beyazlatma ajanı uygulanır. Birkaç kez yenilenen ilaç istenen beyazlığa ulaşıldığı zaman çıkartılıp dolgusu tekrarlanır.

Laminate Vener

Hastaların özellikle ön dişlerinde bulunan renk ve şekil bozukluklarının giderilebilmesi için tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Dişlerden minimum madde kaldırılıp üzerine ince porselen plakalar yapıştırılarak dişlerin renk ve/veya şekillerinde değişiklik ve düzeltmeler yapılabilmektedir. Kesim sonrası alınan ölçü laboratuarda dökülüp ince porselen plakalar hazırlanır. Yapılacak kesime bağlı olarak genelde anestezisiz çalışılır. İki seansta biter.

Kompozit Bonding

Laminate venerde yapılan işleminin kompozit (diş renkli ışınlı) dolgu kullanarak tek tek ağızda direkt hastaya yapılmasıdır. Yeni çıkan ışınlı dolgularda dişe bağlanma kuvvetlerinin artması ve kompozitlerde renk seçeneklerinin artması bu uygulamayı mümkün kılmaktadır. Laminate vener kadar olmasa da oldukça başarılı estetik sonuçlar alınması ve fiyat avantajı bu yöntemin tercih edilebilirliğini arttırmaktadır. Genelde anestezi kullanmaya gerek kalmamakla birlikte tek seansta bitirilir.

 

Diş Mücevheri
Tamamen kozmetik amaçlı olarak dişlerin istenilen (tercihen görünen) bölgesine altın veya pırlanta içerikli bir süs yapıştırılmasıdır. Tek seansta anestezi yapmaya gerek kalmadan tek seansta yapıştırılır.

bottom of page